Tiek meklēti risinājumi VEF apkaimes infrastruktūras attīstībai
Šonedēļ aizvadīta inovāciju kustības “VEFRESH” tiešsaistes darbnīca par VEF apkaimes infrastruktūras izaicinājumiem. Pasākumā tika pulcēti uzņēmumu, nevalstisko organizāciju un pašvaldības iestāžu pārstāvji ar mērķi kopīgā darbā pilnveidot, detalizēt un izvērtēt VEF apkaimes problemātiskās vietās.
Stratēģiskajā darbnīcā tika apskatīts Austrumu maģistrāles projekts, Brīvības un G. Zemgala gatves krustojuma attīstība, VEF tilta pārbūve, kā arī ar izglītību saistītie jautājumi. Uzmanība, galvenokārt, tika vērsta uz dažādu pušu interešu salāgošanu, lai nodrošinātu, ka apkaimē rastos droši, ērti un ilgtspējīgi risinājumi gājējiem, riteņbraucējiem, sabiedriskā transporta pasažieriem, kā arī autovadītājiem.
Darbnīcas Austrumu maģistrāles grupa meklēja risinājumus projektam, kura attīstība būtiski ietekmēs ne vien VEF apkaimi, bet arī pilsētas ekonomisko attīstību un vides kvalitāti kopumā. Kā norādīja LMT inovāciju vadītājs R.Strēlis, “Austrumu maģistrāles projekta mērķis vēsturiski bijis atbrīvot Rīgas centru no kravas transporta, tomēr pēdējo 10 gadu pilsētas straujā attīstība ārpus centra loka liek izvērtēt projekta mērogu, kā arī piedāvāto risinājumu integrāciju strauji augošā pilsētas daļā. Ņemot vērā ES „Zaļā Kursa“ (Green Deal) principus, nepieciešams aktualizēt esošo projekta plānu izvērtējot vides pieejamību iedzīvotājiem un darbiniekiem. Tāpat papildus uzmanība jāpievērš CO2 izmešu apjomam aktīvā pilsētas daļā, kā arī sabiedriskā transporta prioritizēšanai un pieejamības veicināšanai Brīvības ielas posmā līdz VEF tiltam. Tādēļ pašreiz izšķiroša nozīme ir ciešam dialogam par to kādā veidā Austrumu maģistrāles savienojums uzlabotu ostas sasniedzamību kravas transportam un loģistikas transportam kopumā”. Darbnīcas ietvaros nolemts, ka nepieciešama darba grupas izveide, kas Austrumu maģistrāles projektu skatītu daudzpusīgi, iekļaujot maģistrāles skarto teritoriju iedzīvotāju un uzņēmumu intereses. Tāpat tika pieteikta nepieciešamība nozares speciālistiem veidot datos balstītus scenārijus un pilnveidot esošos un plānotos loģistikas koridoru pilsētā.
VEF tilta pārbūves kontekstā kā galvenie mērķi tika noteikti gājēju un velosipēdistu drošības nodrošināšana, sabiedriskā transporta kustības prioritizēšana un privāto automašīnu plūsmas mazināšana. “Pilsēta Cilvēkiem” pārstāvis M.Jonovs norādīja, ka biedrības iknedēļas velosipēdistu skaitīšanas dati liecina, ka VEF tilta labo pusi rīta aktīvākajā stundā šķērso 400 velobraucēji, bet kreiso mazāk kā 20. Lai arī tiltam nepieciešama kompleksa satiksmes plūsmu pārplānošana, būtu svarīgi nodrošināt arī mazbudžeta īstermiņa risinājumus esošās situācijas uzlabošanai. Piemēram, ar ceļu apzīmējumiem sakārtot uzbraukšanu VEF tilta kreisajā pusē, lai sadalītu noslogojumu, kā arī citās vietās ieviest brīdinošas zīmes autovadītājiem, lai atgādinātu, kādās situācijās jādod ceļš velobraucējiem un gājējiem. Tika diskutēts arī par sabiedriskā transporta joslas ieviešanu Brīvības ielas posmā no Biķernieku līdz Ūnijas ielai, kā arī par digitālu ceļa zīmju ieviešanu VEF tilta šķērsošanai, kas funkcionētu, balstoties uz mašīnredzes risinājumu ievāktajiem datiem.
“Darbnīca parādīja, ka trīs stundās kopīgā darbā var radīt labas idejas, kuru realizācija ir kompleksa, bet iespējama, ja to ieviešanu sadala mazākos, secīgos soļos. Liels prieks par pašvaldības pārstāvju atsaucību un dalību, jo Austrumu maģistrāles projekts un VEF tilta pārbūve ir ietilpīgas tēmas, kurās svarīgi veidot savlaicīgu dialogu un rast iespējami labākos risinājumus visām iesaistītajām pusēm,” stāsta inovāciju kustības “VEFRESH” vadītājs V.Celmiņš. Šī gada laikā inovāciju kustība plāno organizēt vēl 2 šādas apkaimes infrastruktūras un citu aktuālo jautājumu darbnīcas. Šīs nedēļas pasākumā aktīvi piedalījās tehnoloģiju uzņēmumi “Accenture Latvia” un LMT, pārstāvji no Rīgas domes Pilsētas attīstības un Satiksmes departamentiem, “Rīgas Satiksme”, Rīgas pilsētas arhitekta biroja un Rīgas Brīvostas pārstāvji, VEF Kultūras pils, nekustamā īpašuma attīstītāji “New Hanza Capital”, pilsēta pilsētā “Jaunā Teika”, kā arī “Pilsēta Cilvēkiem”, “IE.LA inženieri”, “ALPS ainavu darbnīca”, “Start IT” un sabiedrisko attiecību aģentūra “Nords Porter Novelli”.
Jau vēstīts, ka VEF apkaimes uzņēmumi 2019. gadā apvienojušies inovāciju kustībā “VEFRESH”, ar vienu no mērķiem aktualizēt un attīstīt viedās pilsētas risinājumus, kas apkaimi padarītu ne tikai par Rīgas un Latvijas, bet reģiona pilsētvides inovāciju centru. Kustības dalībnieki un atbalstītāji ir tehnoloģiju uzņēmumi LMT, “Accenture”, nekustamo īpašumu attīstītājs “New Hanza Capital”, pilsēta pilsētā “Jaunā Teika”, kā arī VEF Kultūras pils.