Tērbatas iela ir piemērs, kā Covid-19 laiks ir palīdzējis vairāk eksperimentēt un sadarboties
Covid-19 pandēmijas laiks ļauj daudz vairāk eksperimentēt un veidot neierastas sadarbības. Lai arī par Tērbatas ielas slēgšanu viedokļi joprojām dalās, tomēr tādējādi Rīga ir kļuvusi par labu paraugu gājēju ielai ne vien Baltijas, bet arī Ziemeļeiropas līmenī, secināts Atvērto inovāciju seminārā, kurā piedalījās tehnoloģiju, pilsētas dizaina un kultūras jomu eksperti.
“Tērbatas iela bija lielisks paraugs tam, ka Covid-19 ir iespējas jauniem eksperimentiem un drosmīgām pašvaldības iniciatīvām, ko mēs realizējām, pateicoties pandēmijas laikā neiztērētajiem līdzekļiem. Svarīgi, ka mēs mēģinām, testējam un pārbaudām, vai un kā tas strādā. Diskusijas un viedokļi ir dažādi, bet publiskajai telpai eksperimenti piedien, īpaši, ja pēc tam iedzīvotāju viedokļi tiek apkopoti. Interesanti bija vērot iedzīvotāju un pilsētas savstarpējo sadarbību - drīkst vienkārši apsēsties pie galdiņiem un neko nepirkt, bet baudīt pilsētu. Pašvaldība uzticējās iedzīvotājiem, uz ielas iznesot un bez īpašas uzraudzības atstājot krēslus un pagaidu apstādījumus. No šī eksperimenta izrietēja tas, ka Rīga kļuva par labu paraugu gājēju ielai ne vien Baltijas, bet Ziemeļeiropas kontekstā, kas liek secināt – eksperimenti ir vajadzīgi,” stāstīja Rīgas pilsētas pašvaldības pagaidu administrācijas vadītāja biroja vadītājs, viens no galvenajiem eksperimentā iesaistītajiem pašvaldības pārstāvjiem Mārtiņš Dambergs. Tērbatas ielas slēgšana ir piemērs tam, kā īsā laika posmā bija iespējams inovēt jaunus pilsētvides risinājumus, kā arī apliecinājums cilvēku vēlmei brīvo laiku pavadīt ārpus mājām.
Par to, kā sadarbība un nebijuši eksperimenti ar formātiem ir palīdzējuši festivālam, dalījās starptautiskā mūzikas festivāla “Rīga-Jūrmala” komunikācijas vadītāja Signe Lonerte. “Sadarbība jaunā formātā nodrošināja festivālam ne vien pasaules slavenu mākslinieku klātbūtni tiešsaistes meistarklašu formātā, ko ikdienišķos apstākļos būtu grūti realizēt, bet arī popularitātes un atpazīstamības pieaugumu. Lai arī nekas nespēs aizstāt tikšanās klātienē, ir būtiski rast jaunas iespējas un pieejas, lai sasniegtu tos mērķus, kas, iespējams, nav bijuši sasniedzami vai prioritāte. Vasaras laikā esam organizējuši 30 mūzikas meistarklases ar 11 starptautiska līmeņa māksliniekiem no 4 dažādām pasaules valstīm, interneta vidē pārsniedzot 150 000 lielu auditoriju, kas šādam “nišas produktam” ir ļoti daudz,” norādīja S. Lonerte.
“Tāpat arī, atskaņojot šovasar nenoskanējušās koncertprogrammas Rīgas un Jūrmalas pilsētvidē, pandēmija sniedza nepieredzētu iespēju paplašināt auditoriju, kas iepriekš festivālu nebūtu apmeklējuši, piemēram, cilvēki ar maziem bērniem un auditorija, kas nav ikdienas klasiskās mūzikas koncertu apmeklētāji,” turpināja S. Lonerte. Interesants fakts ir tas, ka, specifiskās nišas auditorija festivālam ir krietni jaunāka kā tas ir citviet pasaulē līdzīgiem pasākumiem, kas festivālu padara īpaši inovatīvu un pievilcīgu arī starptautisku apmeklētāju acīs.
Krīze ir iespēja, piekrita jaunuzņēmuma “Homestudy” vadītājs Kalvis Pētersons. “Sāku savu ceļu hakatonā ar domu par mārketinga rīku attālinātam darbam, noslēdzu hakatonu ar rīku, kas atvieglo skolotāju darbu. Svarīgi ir saprast, ja sākotnējā ideja nestrādā un tai nav potenciāla, tad nevajag pie tās turēties, bet jāļaujas nākamajai. Mūsu gadījumā tas bija izglītības jomas risinājums. Sarežģītos apstākļos ir būtiska spēja būt elastīgiem.” Jaunie apstākļi veicināja arī ierasto sadarbības modeļa maiņu, jo “Homestudy” komanda, kas no marta bija aizvadījusi kopā spraigu un intensīvu darbu, fiziski dzīvē satikās tikai jūnijā.
Pilnu pasākuma ierakstu ir iespēja noskatīties tīmekļa vietnē LMT Straume: http://straume.lmt.lv/open-innovation
“Open innovation meetup” ir pasākumu sērijas, kurās dažādu nozaru pārstāvji tiek aicināti dalīties savā pieredzē inovāciju veidošanas procesā, sākot no idejošanas līdz risinājumu testēšanai un ieviešanai. Pasākumos notiek atvērta viedokļu apmaiņa un savos pieredzes stāstos līdz šim dalījušies arhitekti, jaunuzņēmumu dibinātāji, dizaineri, inovāciju vadītāji, reklāmas speciālisti, pašvaldību darbinieki, programmētāji, bioētikas pētnieki, juristi un vairāki citi. Šoreiz pasākums notika jau piekto reizi un to organizēja inovāciju kustība “VEFRESH” kopā ar apkaimes tehnoloģiju uzņēmumiem “Accenture”, “Latvijas Mobilais Telefons” un kopstrādes telpu “Teikums”.